Sri Lanka
English

Tegu on väikese saarega, mille endine nimi on Tseilon, ning millel on palju teisigi võrratuid nimesid. Saare looduslik ilu ja rikkalikkus tõmbab turiste nagu magnet. Sri Lankal on ilusad rannad, mägirajad, antiiklinnad ning linnud, kes elavad koos elevantide ja leopardidega. Lisaks eelnevale on saarel sõbralikud inimesed, suurepärane toit ning madalad hinnad. Taoline veetlev kooslus toob saarele pidevalt uut rahvast unustamaks oma igapäeva mured ja rutiinid.

Pole ime, et Marco Polo nimetas saart juba 13. sajandil parimaks terves maailmas! Sri Lanka atraktsioonide hulka kuuluvad populaarseimad rannad, ürgne loodus, ajaloolised paigad, maalilised vaated, festivalid, ravivõimalused ning lihtsalt võimalus meelt lahutada.

UNESCO maailmapärandi nimistusse on kantud saare 6 kultuuripaika ning 2 looduslikku kohta. Kultuuripaigad on Polonnaruwa vanalinn riigi idaosas (alates 1982), Sigiriva vanalinn riigi keskpaigas (1982), püha linn Anuradhapura saare põhjaregioonis (1982), püha linn Kandy oma enam kui 400 aastase budistliku templiga (1988), Galle vanalinn riigi edelaosas koos kaitsestruktuuridega (1988) ning Dambulla koopatempel saare keskosas (Dambulla Kuldne Tempel, 1991). Loodusliku pärandi hulka kuuluvad Sinharaia metsakaitseala (1988), mis katab ligi 89 km2 saare keskosa ning samas piirkonnas kõrguvad Sri Lanka mäed (UNESCO 2010. aasta nimekirjas on välja toodud enamasti vihmametsa kaljused piirkonnad, mis ulatuvad kuni 2500 m üle merepinna taseme ning kus leidub üliharuldast sarrhory-taime).

Asukoht ja kliima

Sri Lanka asub Lõuna-Aasia vetes, 6. ja 10. loode laiuskraadi vahel ning on kõige tihedama asustusega riik selle piirkonna lääne- ja edelaosas. Riigis on mitmeid suuri ja olulisi linnu.

Saarel valitseb troopiline kliima ning esineb nii kuiv kui ka vihmane periood. Maist augustini katab Yala Monsoon riigi edelaosa vihmaga ning kuiv periood kestab detsembrist märtsini. Jaanuarist oktoobrini katab Maha Monsoon riigi põhja-ja läänepiirkonna vihmaga ning kuiv periood kestab samas piirkonnas maist septembrini.

Sri Lankal on aastaringselt ühtlaselt kõrged temperatuurid ning ookeani jaheduse hajutab tuul. Riigi aastane keskmine temperatuur on ligi 28 kraadi ning öised temperatuurid langevad päevaga võrreldes kuni 7 kraadi võrra. Enamikes piirkondades on kuumim kuu mai ja jahedaim jaanuar. Mõndades mägistes piirkondades võivad öised temperatuurid langeda kuni -5 kraadini. Vihmasajud on eriti mägistes piirkondades väga tihedad ning sademete hulk võib ulatuda enam kui 8000 mm-ni aastas. Samas on saarel piirkondi, kus aastane sademete hulk on väiksem kui 1800 mm.

Riigi läänerannikul asub saare suurim linn Colombo, kus päevane keskmine temperatuur on aastaringselt vahemikus 29 – 31 kraadi. Öine keskmine temperatuur on mais augustini ligi 25 – 26 kraadi ning septembrist aprillini 22 – 24 kraadi. Kõige jahedam temperatuur, mis Colombo regioonis mõõdetud, on 15 kraadi ning sademete hulk on enam kui 2300 mm aastas. Kõige madalam sademete hulk on veebruaris (70 mm), jaanuaris (90 mm) ja augustis (110 mm). Kõige sademeterikkamad kuud on mai (370 mm), oktoober (350 mm) ja november (310 mm). Ülejäänud kuudel jääb sademete hulk vahemikku 140 – 230 mm. Aastaringselt on Sri Lankal üle 150 vihmase päeva, millest mais ja oktoobris on mõlemal juhul keskmiselt 19 päeva ning veebruaris omakorda kõige vähem – 6 päeva. Keskmine relatiivne niiskus on aastaringselt 68 – 79%. Olenemata vihmaperioodidest on saarel siiski ka palju päikest.

Riigi idaosas, piki Kottiyari lahte, on keskmine temperatuur aprillist oktoobrini vahemikus 31 – 33 kraadi ning novembrist märtsini 27 – 29 kraadi. Aasta keskmine öine temperatuur on vahemikus 24 – 26 kraadi ning sademete hulk on enam kui 1600 mm aastas, kuid tõuseb veebruarist juulini 30 – 70 mm kuus. Kõige sademeterikkamad kuud on november ja detsember, kui sademete hulk võib ulatuda 360 mm kuus. Ülejäänud kuudel on sademete hulk vahemikus 110 – 220 mm.

Parim aeg Sri Lanka külastamiseks on detsembrist märtsini riigi lõuna-ja läänerannikul ning mägedes. Riigi vanade linnade ja idarannikuga tutvumiseks on parimad kuud aga maist septembrini. Turimihooaeg üldiselt kestab detsembrist märtsini.

Rahvaarv: 21 millionit
Suunakood: +94
Ajavöönd: GMT +6
Pindala: 65 610 km 2
Pealinn: Sri Jayewardenepura Kotte, de-facto Colombo
Valuuta: ruupia (Rupee, (LKR))
Liiklus: Vasakpoolne
Riigi keel: Sinhalese ja Tamil
Naabrid: India, Maldiivid